KõueSära Keskus





Kes on psühholoog?

Tihti aetakse segamini, kes on psühholoog ja kes psühhiaater. Kahjuks ei jõua mõned inimesed vajaliku psühholoogilise abini, kuna nad kardavad, et neile pannakse “märk” külge või “tembeldatakse hulluks”. Proovime järgnevalt aru saada, mis vahe on erinevatel erialaspetsialistidel. 

Psühholoog

Psühholoog on spetsialist, kes on õppinud ülikoolis ning omandanud psühholoogia õppekava. Kuna Eestis pole psühholoogi nimetus kasutamine väga hästi reguleeritud, väljastatakse Eestis psühholoogidele kutseid.

Psühholoogid tegelevad vaimse tervise probleemide ennetamise, inimese heaolu toetamise ja jõustamisega ning psühholoogilise nõustamisega. Peamiselt keskenduvad psühholoogid oma töös emotsionaalsetele, arengulistele, sotsiaalsetele, isiksuslikele, tervislikele, hariduslikele ja ametialastele teemadele. Lisaks aitavad psühholoogid inimestel toime tulla erinevate suhteprobleemidega, stressiga ning teiste igapäevaelu puudutavate muredega.

Psühholoogid jagunevad koolipsühholoogiks, klliniliseks psühholoogiks, spordipsühholoogiks ning psühholoog-nõustajaks.


Psühhiaater

Psühhiaater on arst, kes on residentuuris spetsialiseerunud psüühika- ja käitumishäirete hindamisele, diagnoosimisele ja ravimisele. Psühhiaatril on arstina õigus välja kirjutada ravimeid. Vajadusel koostavad psühhiaatrid inimesele raviplaani ning soovitavad psühhoteraapiat.


Vaimse tervise õde

Vaimse tervise õde on erioskuste ja teadmistega spetsialist, kes teeb koostööd psühholoogide, psühiaatrite ja teiste vaimse tervise spetsialistidega. Vaimse tervise õde omab süvendatud teadmisi ja oskuseid vaimse tervise esmaseks hindamiseks ja analüüsimiseks, nõustab psüühikahäirega inimesi ning nenda lähedasi ja õpetab eneabivõtteid, sh tutvustab inimesele erinevaid teraapiaid.


Psühholoogi valimisel pea meeles!

Kuna Eestis ei ole seaduslikult sätestatud, et psühholoog peab olema teaduslikult tunnustatud väljaõppega, siis võib end psühholoogiks nimetada igaüks. Psühholoogidele, nagu ka teistele vaimsetervisespetsialistidele, kehtivad eetilised nõuded, mis ühtlasi sätestavad, et spetsialist ei tohi inimesele tekitada lisakahju ning ta peab töötama oma kompetentsuse piires- seega tasuks enne psühholoogi vastuvõtule minemist tunda huvi psühholoogi hariduse ja kogemuse vastu. 

Psühholoogi vastuvõtule pöördudes tuleb meeles pidada, et nii nagu kõik inimesed on erinevad, on erinevad ka psühholoogid ning kõik ei pruugi kõigiga sobida. Psühholoogidki võivad sobida/mitte sobida oma väärtuste, uskumuste, kogemuste, soo, hariduse, vanuse vm tõttu. 

Pea meeles, et kui ühe psühholoogiga mingil põhjusel ei teki head sidet, siis tuleks vajadusel pöörduda teise psühholoogi/spetsialist poole.